Ze šrotu
To co z textu není vidět je založení, jinak vše je na obr. Nalezeno v roce 1976 na dně skládky barevných kovů určených pro recyklaci. - přetavení do ingotů tyčí atd. pokryto silnou vrstvou měděnky nebylo znát co to je vzadu dvě matky M 3 není to plaketa je jednostranná, odlitek původně asi na nějakém podkladě někde - Kde? Pomůže někdo? O autorovi je na netu otomhle nic. To, že to leželo až na dně možná pozůstatek po únoru 1948.Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Adolf Bleichert
31. 07. 2008, 05:31Miloslav Beutler (1897 - 1964)
Sochař a medailér, narozený v Pardubicích, žák J. Drahoňovského a O. Španiela. Proslulá je jeho medailérská tvorba. Patřil k prvním žákům Otakara Španiela, a to již sama o sobě vytvářelo předpoklady, aby se věnoval tomuto specifickému sochařskému odvětví. Nicméně trvalo celé desetiletí, než se pro ně rozhodl jednoznačně azůstal mu pak věrný do konce svého života.
Ve dvacátých letech vytvořil Miloslav Beutler vedle portrétních plaket i řadu aktů, drobné kolorované žánrové plastiky (návrhy na porcelán) a několik soutěžních návrhů na památníky - kupř. Jana Ámose Komenského r. 1920, Bedřicha Smetany r. 1925.
Po roce 1930 se charakter jeho medailérské tvorby ustálil ve své osobitosti. Miloslav Beutler se tehdy vřadil mezi sochaře, kteří přistupovali k medailérství jako k svébytnému uměleckému odvětví, které má nejen svou ryze výtvarnou, ale i kulturně historickou hodnotu. Chtěl vždy svým dílem sloužit a proto tvořil hlavně medaile pamětní, inspirované událostmi historickými ("600 let Staroměstské radnice", r. 1938, ap. ) i soudobými ("Protest proti mnichovskému diktátu" r. 1938, "5.květen", r. 1945 a další), životy známých osobností ("Albrecht z Valdštejna", r. 1934, "K. H.Mácha", r. 1935, "B. Smetana", r. 1955 a d. ) i prostých lidí. Sbližuje minulost s dneškem a dnešek s minulostí, neokázale, se samozřejmostí díla určeného potřebám života. Realisticky tvůrčí metoda, v níž byl vychován svým učitelem a v níž ho utvrdilo studium antropologie na přírodovědecké fakultě Karlovy university, zůstala pro něho vždy závaznou.
Ve vztahu k rodným Pardubicím vytváří Miloslav Beutler v r. 1934 reliéf hlavy Ing. Jana Kašpara, určený pro pamětní desku našeho prvního letce. Návrh zůstal dodnes v sádře, k jeho definitivnímu provedení zatím nedošlo.
V sádře je rovněž návrh na plaketu bratranců Veverkových z roku 1927.
Plaketa "Ing. Jan Kašpar, první letec", která je v majetku Východočeské galerie Pardubice, byla v roce 1966 odlita do hliníku.
viz http://web. ipardubice.cz/page.php? what=page&page=168
dual
04. 08. 2008, 07:14Adolf Bůeichert, díky za vyčerpávající info