Zlatý poklad z Dolního Rakouska
Poklad obsahuje celkem pět předmětů, kromě mísy se našly zlaté spirály a zbytky textilie zdobené zlatem. Srovnatelné objekty jsou zatím známy pouze ze dvou lokalit v rakouské Solné komoře, ale stav zachování nálezů z Ebreichsdorfu je výjimečný.
Archeoložka Michaela Binderová vysvětluje, jak vědci na poklad z doby bronzové narazili a proč je to taková senzace. "Prvním znakem byly keramické střepy, které v těch místech při orbě stále vycházely na povrch. Letecké fotografie pak přesně naznačovaly, kde lze očekávat překvapení - archeologické nálezy. "
A tak v roce 2019 začali archeologové kopat. Poté, co bylo prozkoumáno 7 000 m2, vyšlo najevo osídlení z pozdní doby bronzové (1300–800 př. n. l. ) - jedno z největších tehdejších doložených sídel v Rakousku. „A zlatý poklad, který ohromil i Rakouský památkový úřad natolik, že jej během pár hodin umístil pod ochranu, " říká archeoložka Michaela Binder. "Ve střední Evropě nic podobného neexistuje. Takové zlaté misky jsou známy pouze ze severního Německa a Skandinávie. Nálezy jsou vědeckou senzací. "
"Orba zde probíhá již desítky let a ložisko pokladu již pravděpodobně jednou pluh přemístil. Takže už nebyl přesně na svém původním místě, “ říká archeoložka. „Lze si představit, že objekty byly skryty v jámě. "
Podle Michaeli Binderové se zlatá mísa do oblasti dostala obchodními cestami ze severního Německa či Skandinávie, kde byly objeveny podobné mísy. V alpské oblasti chyběl odpovídající přírodní zdroj zlata. Nález podle ní dokazuje, jak rozsáhlé byly kontakty v pozdní době bronzové.
Brzy by mělo být možné objasnit, odkud zlato pochází: Nález zlata zkoumá metalurg, specialista na drahé kovy, Ernst Pernicka, který již analyzoval "nebeský disk Nebra" (nebeský disk z Nebry je nejstarším zobrazením naší galaxie. Měří v průměru asi 30 centimetrů, je z bronzu a je pokryt zlatými ornamenty a symboly. Byl nalezen u obce Nebra v Sasku-Anhaltsku. Jde o artefakt z únětické kultury, která byla v oblasti rozvinutá v době bronzové. ) "Víme, že v té době se už těžilo zlato v Bulharsku a také v Rumunsku. Zlato na nebeském disku zase pochází z Cornwallu. To jsou žhaví kandidáti, " uvažuje Binderová.
O tom, kdo byl majitelem těchto exkluzivních věcí, lze jen spekulovat. S největší pravděpodobností to byl příslušník tehdejší elity. Binderová říká: "Nepředpokládáme, že by mísa byla vyrobena zde v Ebreichsdorfu. Protože v severním Německu a Dánsku existují srovnatelné kusy, mohl to být dárek, pravděpodobně nějakému náčelníkovi. Se svými slunečními symboly měla mísa určitě také kultovní význam. Možná to patřilo náboženskému hodnostáři. Ale to jsou spekulace, o společnostech té doby toho nevíme dost. "
Během vykopávek, na nichž se pracuje od roku 2019, bylo odkryto osídlení z pozdní doby bronzové (1300 až 800 před naším letopočtem). Celkem byla prozkoumána plocha o rozloze 70 tisíc metrů čtverečních a bylo přiděleno 5000 nálezových čísel. Binderová vysvětluje, proč se v průmyslové oblasti Dolního Rakouska může objevit tento výjimečný nález: "Ebreichsdorf byl v době bronzové rozsáhlou osadou. Byla to doba, kdy se lidé shromažďovali společně na větších centrálních místech. Našli jsme tu kolem dvaceti půdorysů domů. V té době zde pravděpodobně žilo 100 až 150 lidí, jejichž každodenní život byl ovlivněn zemědělstvím. "
Objekty jsou v současné době restaurovány a později budou vystaveny v Přírodopisném muzeu.
(Zdroj: lurier. at, tag24.de)
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
silpocha
06. 10. 2021, 08:38https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rakusane-objevili-zlaty-poklad-tri-tisice-let-stary-40373871#utm_content=freshnews&utm_term=poklad%20v%20rakousku&utm_medium=hint&utm_source=search. seznam.cz
Zajímavé komentáře
Rozum
08. 10. 2021, 08:48Jak jsem psal drive jen buh vi co je pod nami. Zdenku dekuji...
Kytinecka
21. 11. 2021, 20:20TAM SI POJEDU NA PÁR DNÍ S PARTIČKOU ZAKOPAT. VONÍ TO TAM PENÍZKAMA