Značené 3 kusy staré malé lyžičky
Dobrý deň, mám staré malé lyžičky so značením. Majú nejakú hodnotu? Rada by som poslala fotky. Dúfam že sa to podarí. Vopred vám ďakujem.
agata
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Rossy
19. 07. 2023, 20:45No, u lžičky s postavičkou na konci rukojeti by se mělo jednat o tak zvanou apoštolskou lžíci, kterou dostávaly děti u křtu. O jakého apoštola se jedná, nepoznám. Někde jsem četl, že by jeho jméno mělo být totožné se jménem, kterým bylo dítě pokřtěno. Něco ke značkám. Snad se nepletu, ale EP NS by měly znamenat "Electro Plated Nickel Silver" Obrázek mezi nimi snad značka výrobce. Cenu možná dohledáte někde na aukru.
Rossy
19. 07. 2023, 21:03Jak jsem se dočetl, stříbrný nikl, neboli niklové stříbro, znamená, že základní kov neobsahuje žádné stříbro, ale je slitinou niklu, zinku a mědi, na který se elektrolyticky nanese vrstva čistého stříbra, která vytvoří stříbrný povrch. Mám dojem, že jsou stejně vyrobeny i ostatní Vámi presentované lžičky. Na aukru se obchoduje, například u apoštolských lžiček, se lžičkami stříbrnými, ale třeba bude pro někoho zajímavý výrobce a ocení to.
Rossy
19. 07. 2023, 21:31Jen pro příklad. Na tomto odkazu je sada apoštolských lžic jako čajové lžičky. Jsou ze stříbra a je u nich i cena v kč
https://1url.cz/CueKA
Rossy
19. 07. 2023, 22:22https://1url.cz/nuerW
V tomto odkazu něco ke značce potter-sheffield
hebel
21. 07. 2023, 09:08Rossy jestli se nemýlím, tak nikl, zinek a měď je alpaka. To stříbření je asi kvůli antiseptickým vlastnostem stříbra. Kdysi jsem někde četl, že se dětem dávali stříbrné lžičky na první jídla. V bohatších rodinách byli i stříbrné chrastítka. Mimochodem dnes vyhledávaná a cenná starožitnost. Takže lžičky jsou asi levnější náhražky stříbra.
Rossy
21. 07. 2023, 11:40Máš pravdu. Ony existují různé názvy pro stejnou slitinu jako například niklové stříbro, německé stříbro, alpaka, paktong atd.....
Zde jsem opsal něco o historii.:relaxed:
Niklové stříbro bylo poprvé použito v Číně a na západ vyvážené pod názvem baitong nebo paktong ( „bílá měď“).
Nejstarší evropská zmínka o paktongu pochází z roku 1597. Od té doby až do konce 18. století existují zmínky o tom, že byl vyvážen z Číny do Evropy.
V Německu v roce 1770 byli schopni vyrobit podobnou slitinu, ale až v roce 1823 se konala německá soutěž na zdokonalení výrobního procesu: cílem bylo vyvinout slitinu, která by se co nejvíce podobala stříbru. Bratři Hennigerové v Berlíně a Ernst August Geitner v Scheneebergu dosáhli tohoto cíle nezávisle na sobě. Výrobce Berndorf pojmenoval ochrannou známku niklového stříbra značkou Alpacca. V roce 1830 se německý proces výroby niklového stříbra dostal do Anglie, zatímco vývoz paktongu z Číny se postupně zastavil. V roce 1840 byl G. R.Elkingtonem a jeho bratrancem Henry Elkingtonem v Birminghamu patentován moderní proces výroby galvanicky pokoveného niklového stříbra což způsobilo rozvoj galvanického pokovování a široké použití niklového stříbra. Niklové stříbro se stalo populárním jako základní kov pro postříbřené příbory a další zboží zvané EP NS (galvanicky pokovené niklové stříbro).
agata
25. 07. 2023, 09:46ďakujem za vami poskytnuté informácie